Nowoczesna komoda do salonu

Zanim kupisz komodę przygotuj się do zakupów

Komoda to mebel uniwersalny i warto ją mieć w domu. Komoda to praktyczne dopełnienie salonu, sypialni, pokoju dziecka, garderoby czy nawet przedpokoju – to fakty, z którymi nie będziemy dyskutować, ale jak wybrać nowoczesną komodę, by najlepiej nam służyła?

Analiza potrzeb

Zanim wybierzesz się do salonu meblowego albo zaczniesz przeglądać modne meble w sklepach online musisz dobrze zastanowić się:

  • w jakim pomieszczeniu ma stać komoda i jaką funkcję ma spełniać (dekoracyjną czy tylko funkcjonalną, tylko do przechowywania przedmiotów),
  • jakie meble już znajdują się w danym pomieszczeniu – kolor, styl, wielkość,
  • jak dużą przestrzeń masz do zagospodarowania na komodę – dokonaj dokładnych pomiarów.

Nie małe znaczenie ma także układ szafek i szuflad w komodzie oraz ich wielkość i głębokość. To jakie wybierzemy zależy od naszych potrzeb, np. w długie pojemne szuflady doskonale sprawdzą się do przechowywania obrusów, ręczników, a mniejsze do różnych drobiazgów – sztućców, biżuterii. Bardzo wygodne są także komody z szafkami, wiele z nich posiada także eleganckie przeszklenia, w których można wyeksponować efektowne przedmioty – szkła, kryształy albo kolekcję książek. Ważne są także uchwyty lub gałki meblowe. Warto sprawdzić czy będą komponowały się z pozostałymi uchwytami w meblach, które już masz lub ewentualnie czy istnieje możliwość ich wymiany. Niektóre nowoczesne komody nie posiadają gałek, zamiast nich wyposażone są w mechanizm, który otwiera je automatycznie poprzez dociśnięcie frontu do mebla.

Materiał na nowoczesne meble – komody z MDF

Nie można zapomnieć o materiałach, z których wykonana ma być komoda do salonu czy sypialni. W dużej mierze zależy to od stylu pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Do tradycyjnych najbardziej pasuje drewno, w nowoczesnych płyta MDF albo płyta wiórowa.
Nowoczesne komody z płyt MDF wyprodukowane są najczęściej w macie albo wysokim połysku. MDF to materiał drewnopochodny uzyskany poprzez klejenie pod ciśnieniem włókien drzewnych. Meble z płyt MDF są twarde i mają jednolity przekrój, dzięki temu można je wykańczać w dowolnym kolorze różnymi materiałami np. okleiną naturalną, sztuczną lub po prostu pokryciem lakierem. Stad tez komody z MDF mogą zaskakiwać ciekawym designem, niecodziennym kształtem i niebanalnym kolorem. Dużą zaletą jest też łatwe czyszczenie mebli z płyt MDF, bo odporne są na tłuste opary i plamy. Trzeba jednak uważać na parę wodną, więc lepiej nie stawiać komody z MDF w łazience lub kuchni.