Często przed zakupem białych i czarnych mebli powstrzymuje nas obawa, że nie wypuścimy z ręki ściereczki do wycierania kurzu. W pewnym stopniu to prawda, ale nie do końca. Kurz rzeczywiście jest lepiej widoczny na ciemnych meblościankach, ale niekoniecznie każdą wolną chwilę musisz spędzać na sprzątaniu. Wystarczy, że będziesz wiedzieć jak się do tego zabrać.
9 sposobów na niechciany kurz
Często powodem szybkiego pojawienia się kurzu na świeżo wyczyszczonej powierzchni nowoczesnych mebli jest nieumiejętne sprzątanie lub usuniecie tylko części zabrudzeń. Kurz nie tylko wygląda mało estetycznie, ale jest siedliskiem roztoczy i ich odchodów, które mogą powodować katar, łzawienie oczu i suchy kaszel. To szczególnie uciążliwe dla alergików. Domowy kurz na meblach jest bardzo uciążliwy i sucha ściereczka używana nawet kilka razy dziennie nic tu nie poradzi. Mamy kilka sprawdzonych sposobów na walkę z kurzem:
- wietrz pomieszczenia przed sprzątaniem – porządki zaczynaj od dokładnego wywietrzenia pomieszczeń. Zamknij okna przy wycieraniu kurzu, unikniesz rozprzestrzeniania się drobinek po całym mieszkaniu.
- wietrz pościel – skutecznym sposobem na walkę z roztoczami jest wietrzenie pościeli. Jak najczęściej wynoś pościel na balkon, a jeśli nie masz na to czasu zanim pościelisz łóżko odkryj kołdrę i pozwól mu ostygnąć, najlepiej przy otworzonym oknie. Roztocza nie lubią zimnego, świeżego powietrza.
- korzystaj z rozpylacza – by ułatwić sobie sprzątanie spryskaj powierzchnię mebli w salonie wodą z rozpylacza do kwiatów. Kurz nie będzie się unosił w powietrzu i łatwiej go usuniesz.
- zadbaj o czystą ściereczkę – każda tkanina to naturalne siedlisko kurzu, więc jak najczęściej pierz szmatki do kurzu albo je wymieniaj. Nigdy nie używaj SUCHEJ ściereczki – tylko wetrzesz nią brud w meble. Najlepiej zdecydować się na jednorazowe ręczniki albo jednorazowe ściereczki nasączone preparatami do czyszczenia, które wyrzucisz od razu.
- zaczynaj od góry – wycieranie kurzu rozpoczynaj od najwyższych partii mebli i sprzątaj warstwo. Dzięki temu nie będziesz strącać kurzu na niższe półki.
- pozbądź się dywanów – dywany i chodniki to siedliska kurzu. Alergicy powinni się ich wystrzegać jak ognia. Podłogi z drewna, paneli czy płytek znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z dywanów zdecyduj się na mniejsze i jak najczęściej je trzep na zewnątrz zamiast ciągłego odkurzania. Jeśli już odkurzasz wybierz wodny model odkurzacza i często wymieniaj w nim filtry.
- korzystaj z preparatów antystatycznych – by wydłużyć efekt sprzątania pomyśl o antystatycznym spary’u do mebli, który czyści, pielęgnuje i zabezpiecza meble przed ponownym osiadaniem kurzu.
- zadbaj o czyste filtry – filtry znajdziesz w odkurzaczach, wentylatorach, frytkownicach, kuchennym okapie. Pamiętaj, by często je wymieniać. Brudny filtr roznosi po mieszkaniu kurz i powoduje tworzenie się tłustych osadów zwłaszcza w kuchni.
- mądrze wybierz meble – najwięcej kurzu osiada na najwyższych partiach mebli, warto więc pomyśleć o meblach zabudowanych aż po sufit. Dobrze pomyśleć także o przeszklonych półkach na przedmioty rzadko używane np. odświętna zastawa, dekoracyjne szkła, domowa biblioteczka. Znacznie skrócisz czas sprzątania, bo kurz za witryna nie będzie miał szans osiąść – te szafki sprzątniesz tylko raz na jakiś czas.