Nowoczesna meblościanka biała

Jakie meble wybrać do ciemnego mieszkania?

Nie każdy może pozwolić sobie na jasne przestronne mieszkanie. Większość to ciemne, źle oświetlone klitki w bloku. Jak dobrać do takiej przestrzeni meble, by mieszkanie wydawało się większe i nie przytłaczało? O tym i o kilku sprytnych sposobach na ciemne wnętrze w naszym artykule.

Meble? Tylko jasne

Przy niewielkim, niedoświetlonym mieszkaniu ciemne i duże meble to jak strzał w kolano. Bardziej odpowiednie będą jasne i funkcjonalne nowoczesne meble. Dużą meblościankę rodem z PRLu lepiej zastąpić lekką jasną konstrukcją i białą komodą. Jasne kolory meblościanek do salonu w połączeniu z pastelowymi ścianami i podłogą stworzą bezpieczną i spokojną aranżację. By uniknąć monotonii, warto zdecydować się na akcent kolorystyczny. Z jasnymi meblami salonowymi świetnie współgra cytryna, czerwień, turkus i soczysta zieleń. Bardzo korzystnie wyglądają też dodatki z etnicznym zacięciem np. poduszki z motywem kolorowych łowickich wycinanek. Białe meblościanki bardzo korzystnie wyglądać będą także z fotelami i sofą z ciemna tapicerką. Nadadzą pomieszczeniu lekkości, zwłaszcza jeśli komoda czy szafka RTV będą umieszczone na nóżkach. Takie oderwanie od podłogi to świetny trik.

4 sposoby na sprytne rozjaśnienie wnętrza

  • Łącz biel z neutralnymi kolorami – espresso, szarość czy beże doskonale współgrają z białymi meblościankami do salonu. Co więcej, kolory te ocieplają wnętrze, są uniwersalne i pasują nawet do ciemnych podłóg.
  • Harmonizuj jasne z ciemnym – sterylnie białe mieszkanie może przyprawić o zawrót głowy, dlatego dodaj ciemne elementy. Ważne, by wszystkie meble, dodatki i powierzchnie do siebie pasowały kolorystycznie i kontrastowały choć w małym stopniu na bazie jasne-ciemne. Unikniesz przytłaczającego efektu.
  • Pomaluj ściany – wybieraj jasne odcienie, w małych pomieszczeniach możesz różnicować tonację (najciemniejszy kolor na ścianę naprzeciw okna, jaśniejsze na pozostałe). Jeśli nie lubisz białych ścian efekt rozjaśnienia możesz uzyskać malując pomieszczenie farbą transparentną albo z drobinkami odbijającymi światło. Świetnie sprawdza się złoto, srebro i perły.
  • Postaraj się o jasną podłogę – ale tylko jeśli lubisz sprzątać albo nie masz dzieci. jasna podłoga brudzi się znacznie szybciej niż ciemna. Podobnie rzecz ma się z dywanami. Ideałem byłby dywan jasny i pozbawiony wzorów. Jest jednak mało praktyczny.
  • Odsłoń okna – zrezygnuj z ciężkich falbaniastych firan i zasłon. Na ich miejsce zastosuj firanki sznurkowe albo z delikatnego tiulu z oszczędnymi wzorami. Zasłony zastąp roletami w jasnych kolorach.
  • Utrzymuj porządek – pozbądź się przedmiotów, które nie są ani piękne, ani potrzebne ani pamiątkowe. Pomieszczenia pozbawione bibelotów wydają się jaśniejsze i łatwiej je posprzątać.