Czarna mebloscianka na szarej ścianie

Jaki kolor ścian do czarnej meblościanki?

Internetowe fora aż huczą od pytań o dobór kolorów do czarnych mebli. Miłośnicy nowoczesnego stylu najwyraźniej szukają pomocy w urządzeniu wnętrz, a czasem całkiem rezygnują z wymarzonej czarnej meblościanki. Zupełnie niepotrzebnie. Ciemne meble wcale nie muszą być zmorą właściciela.

Czarne meble w salonie

Ciemne meble mogą, ale nie muszą optycznie pomniejszać wnętrza. Podobnie jest ze światłem w pomieszczeniu. Czarne meblościanki nie sprawiają, że pomieszczenie jest ponure i przytłaczające. O ile wiemy jak je połączyć z innymi kolorami. Jedyne co może odstraszać od kupna czarnych meblościanek to kurz. Ciemne meble do salonu są bardzo wymagające pod tym względem, bo świetnie widać na nich wszystkie osiadające drobinki. Dlatego czarne meblościanki to meble dla cierpliwych i nieco pedantycznych mieszkańców.

Kolorowy kontrast

By ciemne meble jak najlepiej wyeksponować najlepiej będzie użyć jasnych kolorów farb do ścian. Doskonałym pomysłem będą bezpieczne naturalne tonacje w jasnych odcieniach – od śnieżnej bieli, poprzez gołębie szarości po delikatne beże i kawę z mlekiem. Bardzo korzystnie wyglądają połączenia tych odcieni np. na białych ścianach pionowe szerokie pasy w kolorze kawy z mlekiem. Do salonu z ciemną meblościanką i jasnymi ścianami można śmiało wstawić nowoczesna sofę w odcieniu beżu, szarości, grafitu albo kontrastowej czerwieni.

Jednak miłośnicy kolorów muszą uważać. Całe ściany w ostrych jaskrawych kolorach źle komponują się z czarnymi meblościankami. O wiele lepiej prezentować się będą fragmenty ścian pociągnięte kolorowym akcentem i dodatki w tym samym odcieniu.

Jeśli chodzi o drobiazgi typu poduszki, narzuty, świeczniki, zegar, świeczniki itp. w nowoczesnym salonie najlepiej sprawdzą się te w stonowanych barwach z elementami metalu i szkła. Ewentualnie kolorowe poduchy w kolorze czerwieni, szarości, soczystej cytryny, turkusu i zieleni.